Venice

Vždycky jsem si přál fotit na místech, která v sobě mají něco kouzelného. Kde energie plyne, příběhy se dějí samy a silné vzpomínky tam vznikají skoro mimochodem. Na takových místech totiž vznikají ty nejlepší fotky. 

Na začátku roku jsem si tenhle sen začal plnit a moje první cesta vedla do Benátek. Kouzelného města, kde se proplétáte bludištěm úzkých uliček, mostů a kanálů. Příběh nebylo potřeba vymýšlet, příběh byl již napsán. Benátky krátce po východu slunce. Jen já, novomanželé a Benátky.


It was always my dream to take photos on magical places. Places that without words naturally tell their own story. I wanted to travel and catch their special energy and and how they make me feel forever in a picture. Deep down I knew that taking the time to do so would allow me to take breathtaking photos. And capture incredible memories.

This year finally come the time to take the first steps on this path.

My first journey led me to Venice. Absolutely magnificent city with intricate labyrinth of small streets, bridges and canals. I didn't have to make any story up. As you can see bellow - it is all there. Venice in the sunrise, bride, groom and me capturing the essence of the moment.