2017 the big year

2017 the big year

san gimignano

Kdyby jste se mě zeptali, které místo mě letos okouzlilo, odpověď by byla lehká.

San Gimignano v Toskánsku. Nádherné kammené město stojící uprostřed kopcovité krajiny plné olivových hájů. Místo, kde jsem měl pocit, že se zastavil čas. Byla to láska na první pohled. Příběh, který jsem chtěl vyprávět byl o mladé lásce odehrávající se v romantickém italském městě a blízkém olivovém sadu.


What place have intrigued me the most this year so far?

San Gimignano in Tuscany. Beautiful stone built town in the middle of the hills full of olive orchards. Place where you can on every step feel that the time has stopped here a while ago. The story I want to share is about young love in a romantic Italian city and near by olive orchard.

2017 the big year

2017 the big year

Venice

Vždycky jsem si přál fotit na místech, která v sobě mají něco kouzelného. Kde energie plyne, příběhy se dějí samy a silné vzpomínky tam vznikají skoro mimochodem. Na takových místech totiž vznikají ty nejlepší fotky. 

Na začátku roku jsem si tenhle sen začal plnit a moje první cesta vedla do Benátek. Kouzelného města, kde se proplétáte bludištěm úzkých uliček, mostů a kanálů. Příběh nebylo potřeba vymýšlet, příběh byl již napsán. Benátky krátce po východu slunce. Jen já, novomanželé a Benátky.


It was always my dream to take photos on magical places. Places that without words naturally tell their own story. I wanted to travel and catch their special energy and and how they make me feel forever in a picture. Deep down I knew that taking the time to do so would allow me to take breathtaking photos. And capture incredible memories.

This year finally come the time to take the first steps on this path.

My first journey led me to Venice. Absolutely magnificent city with intricate labyrinth of small streets, bridges and canals. I didn't have to make any story up. As you can see bellow - it is all there. Venice in the sunrise, bride, groom and me capturing the essence of the moment.